Kráľovstvo športu: Rozhovor s Ianom Hardcastle, manažérkou bezpečnosti udalostí/davu, Kasc

V tomto najaktuálnejšom priemyselnom rozhovore, Katie McIntyre hovorí s Ianom Hardcastlom, manažérom bezpečnosti udalostí/davu v King Abdullah Sports City v Saudskej Arábii, ktoré čoskoro odíde, aby prevzal úlohu generálneho riaditeľa spoločnosti ESMME, ktorý je ramenom H&S v Perzskom zálive v Dubaji.

Ako špecialista na bezpečnosť davu pracujúci pre Saudské Aramco v King Abdullah Sports City (KASC) v Jeddahu v Saudskej Arábii, aké sú vaše hlavné povinnosti?
Moje zodpovednosti sú skutočne celkom základné, a to je bezpečne spravovať každého diváka, ktorý sa pozrie na športové mesto kráľa Abdullaha (KACS). Realita mojej zodpovednosti a výzvou bolo vždy to, ako to robím. Jednou z hlavných výziev, ktoré som mal, keď som prišiel, bolo to, že nikto sa tu nikdy nezapojil alebo nemal nejaké skúsenosti s davmi, udalosťami alebo štadiónmi, takže presvedčiť ľudí, že to, čo robím, bolo občas ťažké, najmä na začiatku dni. Zamestná ma Saudi Aramco, ktorý, ako viete, je ropná spoločnosť. Aramco postavil štadión kráľovským dekrétom a od začiatku do konca projektu trvalo len 14 mesiacov. Som pridelený oddeleniu prevádzky a údržby. Všetci v mojom oddelení boli okrem mňa alebo boli znovu pridelení na štadiónový projekt z príslušných inštalácií ropy a plynu z celého kráľovstva. Málokto bol niekedy na štadióne predtým, ako pracoval v jednom. V saudskej kultúre musíte vybudovať vzťah v nákupe, aby ste si získali rešpekt. Na začiatku ma nikto nepoznal a tu som bol touto osobou z Veľkej Británie a hovoril všetkým vedúcim polície, štátnej služby a dokonca aj licenčných poplatkov, že takto musíme robiť určité veci. Saudi Aramco je o procesoch a často byrokracia a byrokracia spomaľuje veci. V príležitostiach to má tendenciu byť Aramco Way alebo žiadnym spôsobom! Mnoho ľudí v organizácii nepoznalo iné metódy a iné spôsoby dosiahnutia určitých cieľov, veľa z nich nikdy nepracovalo pre žiadnu inú spoločnosť okrem Saudského Aramca. Takže ma všetci najskôr nedostali s otvorenou náručou, ale pomaly som rozpadol prekážky a tvrdo pracoval na výstavbe vzťahu s akýmkoľvek jednotlivcom a všetkými. Nadviazanie vzťahu s ideálnymi ľuďmi bolo nevyhnutné.

Som zapojený do všetkých aspektov operácie dňa zápasu štadióna od začiatku do konca. Môže to byť čokoľvek od spolupráce so sponzormi na tom, kde najlepšie umiestniť svoje aktivácie, aby sa rozhodli, kedy nastane svetlomety. V deň hry predpokladám úlohy veliteľa Control Center udalostí, ktorý zahŕňa bezpečnostné prípravy a inšpekcie, tiež stručne a povzbudzujem veliteľov pohotovostných služieb vo všetkých aspektoch operácie zápasu. Neexistuje prvok štadióna, ktorého sa naozaj nedotýkam, ale mojou hlavnou oblasťou zodpovednosti bude vždy bezpečnosť divákov a to zahŕňa tých, ktorí sa pozrie na športovú arénu alebo športovú sieň, pretože je známa pre predstavenia alebo koncerty . Počas dňov, ktoré sa netýkajú, prejdem späť na svoju úlohu Saudského Aramca a zaoberám sa všetkými každodennými problémami s bezpečnosťou, ako sú pracovné povolenia, HSE, požiarne cvičenia a bezpečnostné inšpekcie. Moja práca je taká rozmanitá, nie sú podobné dva dni. Ako tím sme prešli dlhú cestu a toľko sme dosiahli. Vždy, keď sa nachádzate v bezpečnostnej hre divákov, vždy sa vylepšuje a nemôžete sa stať spokojným. Pochádza z Liverpoolu a so pozadím Hillsborough je stálym špičkou toho.

EVAC & Fire Briefing
EVAC & Fire Drill 2016
Kontrolná miestnosť

Navrhli ste, implementovali a spravovali bezpečný vstup, obeh a výstup všetkých divákov v Kasc; Najnovší all-miestny futbalový štadión v kráľovstve Saudskej Arábie s kapacitou 61 000. Aké boli hlavné výzvy a ako ste prišli s najvhodnejším akčným plánom?
To je úžasná otázka! Ako dlho máš? Krátko po inaugurácii som prišiel v júli 2014. Hra inaugurácie sa uskutočnila o niekoľko mesiacov skôr v máji. Toto bolo a stále je najnovším štadiónom v Saudskej Arábii. Víziou kráľa Abdullaha mať „klenot v korunke“ pre všetkých Saudov, ktorí môžu sledovať, hrať a tešiť sa zo športu. Hra inaugurácie bola obrovská. V ten deň sa odhaduje niektorými z toho, že na štadión sa naplnilo približne 80 000 ľudí. Videl som niektoré zábery, diváci sa rútili zo všetkých uhlov. Otvorili sa vonkajšie obvodové brány a bolo to ako scéna od Zulu Dawn. Používali rebríky, zmenili steny a užili si slávnostný otvárací ceremoniál (zúčastnil sa kráľom) a hru z každého predstaviteľného výhodného bodu. Dostali sa na strechu, gigantickú obrazovku, úplne všade. Vyskytlo sa veľa problémov, vrátane stratégie na predaj cestovných lístkov. Podstatný dav bol prinútený čakať v spaľujúcom saudskom slnku na obvodových stenách a nebezpečný systém vstupu turnizátora, ktorý bol, a dodnes je stále obavy so svojimi ťažkými nedostatkami dizajnu. Podľa môjho názoru, bol to zázrak, že nikto nebol v ten deň vážne zranený alebo dokonca zabitý.

Prvou výzvou, keď som prišiel, bolo obmedzenie poškodenia a pokúsiť sa navrhnúť vstupný systém, ktorý bol základný a zvládnuteľný. Musel som sa rozhodnúť, čo je život ohrozujúci životne dôležitý a čo nie. Vstupný systém a turniktily boli úplne životne ohrozujúce kritické a ja som z neho urobil najvyššiu prioritu. Potreboval som trénovať políciu a správcov, ale oveľa dôležitejšie je, že som potreboval vzdelávať dav a pokúsiť sa začať posun kultúry. Vidíte, Saudovia neradi zaradia do frontu a niektorí sa domnievajú, že majú oveľa viac práv „wasta“ ako ostatní. Aby ste to zažili, musíte jazdiť iba na deň. Potreboval som „trénovať“ dav. Potreboval som vytvoriť systém toku davu a získať všetkého zásadného personálu, aby ho prijal a závisel od neho. Ďalším hlavným problémom, ktorý som mal, bolo to, že som na to nemal žiadne oplotenie alebo bezpečnostné prekážky. Dal som značnú nákup na oplotenie, ale dorazilo by to až 8 mesiacov. Nakoniec som nainštaloval 2 700 dopravných bariér, ktoré boli prebytky prebytku zo stavby štadióna. Boli to tie červené dutiny, ktoré naplníte pieskom alebo vodou. Nainštaloval som ich do pľuzgierov a musel som ich usporiadať pre každú hru na celú sezónu. Zvyčajne by boli fúkaní kvôli vetra alebo vode, ktorá by unikla, diváci by ich odložili nabok a skočili do frontu alebo vyšplhali na steny. Po každej hre boli rozptýlení všade okolo. Z niektorých častí polície bol tiež určitý stupeň apatie, niektoré sa nestarali a neobťažovali zadarmo. Veľa by sa zmenilo zo svojej uniformy a zlúčilo sa so zvyškom davu a sadli si a užili si hru.

Ako som už spomenul, ďalším problémom bol dizajn turniktilov. Existuje šesť a všetci majú uzavreté pero, ktoré dokáže držať okolo 500 ľudí. Majú veľké brány, ktoré sa otvárajú na dav. Majú steny na oboch stranách, ktoré vyzývajú divákov, aby vyliezli, a majú dva ideálne uhly, ktoré menia smer toku davu pri vstupe. Pokúsil som sa začať projekt na zmenu dizajnu a vydal veľa odporúčaní, ale bolo príliš neskoro, to všetko bolo rozhodnuté a dohodnuté vo fáze „Design & Build“ a v tejto neskorej fáze sa nedalo zmeniť. Na zmenu dizajnu by to stálo obrovské množstvo peňazí a Aramco na to nebol pripravený. Zostal som bez alternatívy, ale zvládnuť problémy s nástrojmi, ktoré som mal. Počas tohto obdobia sa týkalo veľa zlej publicity týkajúcej sa kvality ihriska, a to bola hlavná priorita, alebo sa to zdalo. Začal som dostávať problémy s turniketom pod kontrolou, takže vedenie to považovalo za menšiu prioritu. Možno som sa stal obeťou môjho vlastného úspechu, ktorý vie!

Postupom času som získal závisieť od polície, trénoval som a riadil som všetkých rozhodujúcich personálu a tvrdo pracoval v kontrolnej miestnosti s tímom CCTV a policajným veliteľom, aby som im pochopil dynamiku a psychológiu davov, ako sa davy správajú určité situácie a prinútiť ich, aby predvídali a rozpoznali problémy s davom skôr, ako k nim dôjde. Ak vytvoríte opakovanie, môžete vytvoriť zvyk a ak vytvoríte rutinu, môžete ovplyvniť kultúru. Kľúčom bola aj udržateľnosť. Kľúčový personál potreboval zaviazať sa k mojim nápadom a naďalej sa pre nich rozhodnúť. Problém s turniketom bol jedným z mojich veľa uspokojujúcich úspechov. Pri pohľade späť na zábery davu inaugurácie a tešenie z zlepšenia od miesta, kde som začal, a všetky problémy so vstupným systémom k tomu, ako dav vstupuje na štadión teraz v ich usporiadanom a bezpečnom systéme, ktorý neustále tečie vstupný systém. Polícia teraz vie, ako, kde a kedy iniciovať postupy „zastavenie a držanie“. Správcovia rozumejú svojej úlohe, ale oveľa dôležitejšie je, že dav bol vzdelaný a mal bezpečnú hladkú a ľahkú cestu z automobilového parku k sedadlu. Už to nie je problém, ak sa to spravuje správne. Kultúra sa zmenila.

Deň inaugurácie, máj 2014, Vonkajší obvodový brány PM Crowd

Keď sa týka bezpečnosti a bezpečnosti miesta konania, aké sú rozhodujúce prvky pre akýkoľvek robustný plán S&S pre miesto konania športu a pôžitku? Aké zásadné je priebežné školenie a udržiavanie aktuálneho hľadiska so všetkými súčasnými osvedčenými postupmi atď.? A ako ovplyvnili teroristické útoky na štadióna v celej Európe spôsob, akým pracujete?
Z mojich skúseností v športovom meste King Abdullah by som povedal, že nepretržité školenie musí byť prioritou. Nie toľko aktualizovaného tréningu, ale opakované školenie. Vo Veľkej Británii máme úžasný riadiaci a policajný výcvikový program a verím, že sme svetoví vedúci v oblasti bezpečnosti udalostí/štadióna a riadenia bezpečnosti davu. Borne, bohužiaľ z katastrof ako Donnington v priemysle udalostí a Ibrox, Hillsborough a Bradford vo futbalovom priemysle. Naučili sme sa tvrdo. We wMal by nemal fialového sprievodcu, zeleného sprievodcu a všetky osvedčené postupy a právne predpisy, ak by to nebolo pre tieto tragické udalosti a ubezpečili sa, že od nich vykonávame ponaučenia. Bohužiaľ, Saudská Arábia nemá tento luxus, ani nemá skúsenosti alebo odborné znalosti na dosah ruky, takže sa musí spoliehať na vonkajšiu pomoc. To, čo berieme za schválené vo Veľkej Británii, je prirodzené povedomie o bezpečnosti udalostí, sme tak zvyknutí na systémy WayFinding, správcov a policajných rolí, frontu, hľadanie, vstupné postupy, proces prikladania lístkov atď. Tréning ‘je v Saudskej Arábii pravdepodobne oveľa dôležitejší. Akonáhle sú základy zakorenené v kultúre bezpečnosti podujatia/štadióna, môžete pridať aktualizácie. Udržiavanie aktuálneho hľadiska je pre mňa rozhodujúce, ale na začiatku som čelil davu, správcom a všetkým orgánom, že jedného dňa si užívali hry v starom, spustenom, schátranom všestrannom štadióne v 50. rokoch 20. storočia. Star Trek ako ‘sa vydal na najmodernejší štadión. Rozvoj tímu na konvenčný 21. storočie bol obrovskou výzvou. Ako som už povedal, udržateľnosť je kľúčová. Priznávam, že som bol „bolesťou v krku“ pri oveľa viac ako niekoľkých príležitostiach, ale pri kúpe, aby som dostal operáciu v deň zápasu na úroveň, v ktorej sme teraz, občas som potreboval byť. Predstavenie KPI pre dve vedúce spoločnosti bolo dobrou iniciatívou pre sezónu 2016-17. Poskytnutie hry spätnej väzby podľa hry vo forme bodovacieho systému pre ich výkonnosť pred, počas hry a post-hra mi pomohlo identifikovať oblasti, ktoré potrebujú zlepšenie. Almajalg4s, ktorý je správou Company pre klubové hry Al Ahli, tento rok dosiahli výnimočný pokrok, ich tím prijal výzvu a má potenciál byť veľkým hráčom v priemysle udalostí v KSA.

Žijem na Blízkom východe, nikdy nie som ďaleko od možnosti teroristického útoku a vyrastal som v 80. rokoch, nikdy som nebol ďaleko od nebezpečenstva, ako napríklad bomby IRA vo Warringtone a Manchestri a som v britských ozbrojených sily, vždy sme si boli vedomí teroristickej hrozby. Vyrastal som s tým. Bomba v Paríži vo februári minulého roka nezískala toľko publicity v Saudskej Arábii, ale skontroloval som ju ako svoju prácu, aby som sa ubezpečil, že rozhodujúci personál o tom vedel a konal na ňu. Mal som to šťastie, že mám úžasnú podporu policajného veliteľa (pán Yousef a pán Ali), ktoré sa dostali k tomu, čo som sa snažil urobiť, a vážia si môj názor. Bez ich úžasnej a nepretržitej podpory sme mohli mať niektoré hlavné problémy. Po Paríži sme preskúmali naše postupy, najmä politiku vyhľadávania. Nainštalovali sme detektory v štýle letiska a prispôsobili sme náš núdzový akčný plán tak, aby zahŕňal postupy inkuácie. Vytvoril som a zorganizoval úplný vŕtač a evakuačné vŕtačky na štadióne a nainštaloval som montážne body. Mám projekt na inštaláciu bezpečnostných stĺpcov, ktorý nahradí konkrétne, ktoré máme v súčasnosti, a mal som núdzový akčný plán preložený do arabčiny. Veľká obrazovka zápasu sa používa na úžasný účinok pred hranie na informovanie davu evakuačných trás a postupov. Teraz máme dobre vyškolený tím kontroly udalostí, ktorý je jemne naladený, aby sa vyrovnal a reagoval na každú udalosť.

Tím bez fajčenia v Kasc

Zodpovedali ste tiež za prepísanie a vypracovanie všetkých plánov prevádzkovej bezpečnosti pre novú arénu 10 000 miest Kasc, ktorá zahŕňala implementáciu bezpečnostných politík Saudského Aramca. Môžete nám povedať oveľa viac o tomto procese a o tom, čo tieto bezpečnostné politiky zahŕňajú?
Keď som prišiel, Kasc už mal bezpečnostné plány pre štadión. Poradenská spoločnosť z Veľkej Británie s tým odviedla veľmi profesionálnu prácu. Problém, ktorým som čelil, bol v tom, že to bolo nové zariadenie a to, čo bolo napísané, nepotrebovalo vyhovenie organizácii, zariadeniu alebo kultúre. Najprv som potreboval preosiať plány, porozumieť im a zistiť, či v skutočnosti boli stanovené postupy uskutočniteľné na zemi. Potreboval som tiež dať týmto procesom čas na pokrok a rozvoj. Mal som plán a dobrú platformu, z ktorej by som mal vybudovať, ale po 6 až 9 mesiacoch som sa ukázal

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published.